کد خطا یا ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدل های مختلف  ماشین های ظرفشویی بوش مجهز به سیستم تشخیص خودکار کد خطا یا ارور هستند. در واقع تا زمانی که دستگاه به درستی کار می کند، کاربر درباره این سیستم چیزی نمی داند. چنان چه خطایی رخ دهد، کد خطا یا ارور بر روی صفحه نمایش ماشین ظرفشویی ظاهر می شود. بسته به نوع خطا، این ارورها می توانند به صورت متناوب نمایش داده شوند و یا اینکه فقط یک ارور خاص بر روی صفحه نمایش ظاهر شود. به هر حال برای رفع خطا یا ارور بوجود آمده باید کد خطا رمزگشایی شود. در اینجا می خواهیم درباره همه کدهای خطا و ارورهای ماشین ظرفشویی بوش که ممکن است با آن ها مواجه شوید به طور مفصل صحبت کنیم تا اگر با هر یک از این کدها روبرو شدید بتوانید مشکل بوجود آمده را حل کنید.

 اگر به عنوان یک تکنسین و تعمیرکار ماشین ظرفشویی این مقاله را می­خوانید، اطلاعات بیان شده می تواند به شما در حل سریع تر مشکل کمک کند؛ اما اگر یک استفاده کننده عادی هستید و در خصوص تعمیر ماشین ظرفشویی هیچ گونه تجربه عملی ندارید، از این مطلب صرفاً برای بالا بردن آگاهی خود در خصوص مشکل به وجود آمده استفاده کنید. ما به هیچ وجه توصیه نمی کنیم شخصاً اقدام به تعمیر ماشین ظرفشویی بوش خود کنید چرا که احتمال دارد شرایط را بدتر کنید و مشکل بزرگتر شود. راهکار پیشنهادی ما تماس و یا پر کردن فرم درخواست تعمیر از سایت فتحی سرویس می­باشد تا در کوتاه ترین زمان ممکن پس از هماهنگی با شما بهترین و نزدیک ترین تعمیرکار ظرفشویی بوش در تبریز را به محل شما اعزام نماییم. به شما اطمینان می­دهیم به عنوان نمایندگی رسمی بوش در تبریز، با انتخاب ما برای تعمیرات لوازم خانگی بوش در تبریز، رضایت و خوشنودی کامل را خواهید داشت.

اتصالات المنت هیتر یا المنت حرارتی آسیب دیده و یا اینکه یکپارچگی دستگاه دچار مشکل شده است. اگر کد خطا یا ارور E01 یا F01 ماشین ظرفشویی بوش رخ داد، به احتمال زیاد المنت هیتر سوخته است و باید جایگزین شود. با این حال، علاوه بر المنت هیتر، سنسور دما نیز باید مورد بررسی و عیب یابی قرار بگیرد.

این خطای سیستمی می تواند به صورت متناوب به همراه کد ارور E01 ظاهر شود. این خطا نشان دهنده عملکرد بد سنسور درجه حرارت آب است. در این مورد، المنت هیتر همیشه با تمام توان عمل می کند، چرا که اطلاعات از سنسور درجه حرارت نمی رسند. برای یافتن دلیل این عملکرد نادرست، لازم است اتصالات مقاومت سنسور درجه حرارت با استفاده از مالتی متر (باید تقریباً ۵۰ اهم باشد) اندازه گیری شود.

مربوط به المنت خطی ظرفشویی است. به ویژه ارور E09 در مدل هایی از ماشین ظرفشویی بوش رخ می دهد که المنت هیتر در موتور ظرفشویی قرار دارد. این مشکل می تواند با جایگزینی المنت هیتر رفع شود، اما ابتدا باید با استفاده از یک مالتی متر مطمئن شوید که المنت خراب شده است.

مشکل در المنت هیتر است. در چنین مواردی باید هر گونه انسداد، گرفتگی، وجود جسم خارجی و وجود رسوبات آهکی بررسی شود چرا که این مشکلات می تواند آب را از تعامل درست با المنت باز نگه دارد.

نشان دهنده این است که برق به سنسور حرارتی نمی رسد و یا اینکه اتصال بین ماژول کنترل و سنسور درجه حرارت مشکلی بوجود آمده است. در این مورد بهتر است موارد زیر مورد بررسی قرار بگیرد :

 • اتصالات سنسور درجه حرارت
 • بررسی سیم کشی از سنسور درجه حرارت به بخش آسیب ‌دیده
 • اتصالات ماژول کنترل

بیشتر با وجود مقدار زیادی گرد و خاک یا کثیفی بر روی المنت هیتر این خطا رخ می¬دهد. در برخی مواقع پس از راه اندازی مجدد ماشین ظرفشویی کد ارور E09 به جای E12 ظاهر می شود که این همان مشکل را نشان می دهد. برخی از ماشین های ظرفشویی به یک المنت هیتر خاص مجهز هستند که قابلیت برداشتن، تمیز کردن و نصب مجدد را دارند و پس از تنظیم کردن نیز دستگاه به درستی کار خواهد کرد.

مشکلات و خطاهای تخلیه آب و پر کردن آب در ماشین ظرفشویی بوش

خطاهای مربوط به هیتر یا گرمکن آب به ندرت اتفاق می افتد، اما کد ارورهایی که مشکلات مربوط به تخلیه آب و یا پر کردن آب را گزارش می دهند، بیشتر دیده می شوند. شما می توانید در لیستی از کدهای خطای ماشین ظرفشویی بوش که چنین مشکلاتی را نشان می دهند، در اینجا مشاهده کنید:

اگر دستگاه نتواند آب را در یک مدت زمان مشخص پر کند، کد خطا یا ارور E03 یا F03 عملیات ماشین ظرفشویی را متوقف می کند. در این حالت، مدل های جدید ماشین لباسشویی بوش آب را به صورت خودکار تخلیه می کنند و سپس کد خطا یا ارور E03 یا F03 بر روی صفحه نمایش آن ها ظاهر می شود. اگر ماشین ظرفشویی شما مربوط به ۷ تا ۱۰ سال پیش است، وضعیت ممکن است متفاوت باشد: ماشین ظرفشویی کد ارور E03 یا F03 را نشان می دهد و سپس برای پایان پر کردن آب منتظر می ماند.

موارد زیر می تواند در حل این مشکل کمک کننده باشد

 • بررسی سیستم آبرسانی
 • فیلترها که مقابل شلنگ پرکننده در ورودی ماشین ظرفشویی نصب شده است باید برای هرگونه انسداد و گرفتگی بررسی شود.
 • بررسی شیر پر کن
 • بررسی سنسور سطح آب برای هر گونه مشکل و عملکرد نامناسب
 • بررسی پمپ برای هر گونه خطا و اشکال

نشان می دهد که مخزن ماشین ظرفشویی پر است. این خطا زمانی اتفاق می افتد که ماشین ظرفشویی بیش از نیاز خود آب دریافت کرده است و سنسور آب نمی تواند این روند را متوقف کند؛ بنابراین مشکلی در رابطه با سنسور سطح آب بوجود آمده است. چگونه می¬توان این مشکل را رفع کرد؟

 • سنسور سطح آب مخزن برای هر گونه گرفتگی و کثیفی مورد بررسی قرار بگیرد.
 • اتصالات و سیم کشی مربوط به سنسور برای هر گونه آسیب و سوختگی مورد بررسی قرار بگیرد.
 • شیر پر کن برای هر گونه آسیب احتمالی بررسی شود.شاید به هر دلیلی، شیر پر کن به طور کامل بسته نشود و آب همچنان وارد ماشین ظرفشویی شود.

در موارد نادری چنین خطایی ناشی از عملکرد بد واحد کنترل ماشین ظرفشویی است که باید توسط کارشناس متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی بوش مورد بررسی و عیب یابی قرار بگیرد.

دلایل بروز کد خطا یا ارور E08 یا F08 ماشین ظرفشویی بوش همانند ارور E03 یا F03 است. به این معنا که ماشین ظرفشویی نمی تواند مقدار مناسب آب را بر روی پالت برساند. این امر سبب می گردد که موتور نتواند روشن شود و المنت هیتر به درستی عمل کند.

از علائم این ارور دمای بیش از ۷۵ درجه سانتی گراد آب است. در چنین مواقعی بررسی کنید که آیا ماشین ظرفشویی شما به یک منبع آب گرم متصل است؟ اگر چنین است باید به آب سرد تغییر پیدا کند.

اگر ماشین ظرفشویی بوش شما نتواند آب ورودی را قطع کند این ارور رخ می دهد. در واقع ریزش آب در داخل ظرفشویی کنترل نشده است. اغلب ارور E16 زمانی اتفاق می افتد که یک جسم خارجی به همراه آب وارد شیر ورودی شود و در آنجا گیر کند در نتیجه به شیر اجازه بسته شدن نمی دهد. در چنین مواقعی حتی اگر ماشین ظرفشویی را خاموش کنید، آب به صورت مداوم جریان خواهد داشت. می توانید از پیشنهادات زیر برای حل مشکل استفاده نمایید

 • شیر پر کن باید برای وجود هر گونه جسم خارجی بررسی و پاک سازی شود.
 • سنسور سطح آب باید بررسی شود (فقط هنگامی که ماشین ظرفشویی خاموش است، اگر آب با شدت جریان نداشت.)
 • بررسی کنید آیا کف زیادی به خاطر مواد شوینده ایجاد شده است (اگر خطای E16 در طی فرایند شستشو رخ داده باشد.)

این ارور مربوط به پر کردن آب ماشین ظرفشویی است. این ارور معمولا این معنی را می دهد که شیر ورودی روی هم افتاده است (overlap) و یا اینکه به دلیل فشار بیش از حد آب بسته نمی شود. در این مواقع کافی است دستگاه را مجدداً راه اندازی نمایید تا به خوبی عمل کند. اگر پیوسته فشار در لوله آب زیاد باشد، شیر منبع آب بالای لوله قائم را کمی ببندید. دقت کنید! در موارد نادری هنگام بروز ارور E17/F17 لازم است سنسوری که مقدار آب وارد شده به دستگاه را اندازه گیری می کند، بررسی شود.

از علایم این ارور پایین بودن سطح آب است (زیر حد نرمال)

علت این امر ممکن است به دلیل وجود مشکل در شیر آب باشد.

ارور E19 مربوط به مشکل پیداکردن جا قرصی ماشین ظرفشویی است و نیاز است سیم های اجزای متوقف شده مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر مشکلی در رابطه با پمپ ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد و پمپ آب را تخلیه نکند، کد خطا یا ارور E21 یا F21 رخ می دهد. هنگامی که این خطا رخ می دهد، پمپ کار می کند و به واحد کنترل و سنسورها به درستی واکنش نشان می دهد، اما عملیات خود را انجام نمی دهد.

چه اتفاقی افتاده است؟

 • پروانه قفل شده است و نمی چرخد. (احتمالاً یک جسم خارجی باعث آسیب دیدن آن شده است)
 • بازوهای آب پاش به دیواره ها برخورد می کنند و یا چیزی بین آن ها گیر کرده است. به همین دلیل نیاز به تمیز شدن و روغن کاری دارد. (در این حالت ارور E21 ممکن است بر کد ارور E22 تأثیر بگذارد)
 • پمپ فرسوده شده است و نیاز به تعمیر دارد.

خطاهای مربوط به مسدود شدن ماشین ظرفشویی

اغلب ارورهای مربوط به تعدادی از انواع مختلف مسدود شدن ها در ماشین ظرفشویی بوش بیشتر رخ می دهند. معمولاً هنگامی که کاربر قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی، باقی مانده مواد غذایی بر روی آن ها را تمیز نمی کند، انسداد رخ می دهد. لیست کدهای مربوط به این مشکل در زیر آمده است :

ارور E07 زمانی رخ می دهد که ظروف به درستی در سبدهای ماشین ظرفشویی چیده نشده اند و برخی از ظروف سوراخ هایی که آب را از بانکرهای ماشین ظرفشویی پمپ می کنند گرفته است. همچنین سوراخ ها می توانند بوسیله کثیفی و گرد و خاک مسدود شوند.

نشان می دهد که یکی از فیلترهای ماشین ظرفشویی کثیف است و یا اینکه مشکلی در رابطه با پمپ وجود دارد.(چرخش یکی از پروانه ها یا همان آب پاش ها متوقف شده است)

هنگامی که این ارور در صفحه نمایش به نمایش در می آید، به این معنی است که شلنگ تخلیه، خم یا مسدود شده است؛ اما در حقیقت ارور E24 می تواند با دلایل غیرمنتظره‌ای نیز رخ دهد و حتی ممکن است همراه با خطای E22 اتفاق بیافتد.

اگر نازل پمپ یا شلنگ تخلیه در پایه مسدود شده باشد این خطا رخ می¬دهد؛ بنابراین قدرت پمپ تخلیه به اندازه کافی نخواهد بود. در نتیجه سیگنال سنسورها به واحد کنترل ارور E25 را نشان می دهند و ظرفشویی را متوقف می کنند. برای رفع این مشکل، باید انشعابات لوله و شلنگ تخلیه برای از بین بردن هر گونه انسداد تمیز شوند و پروانه پمپ نیز بررسی شود.

گاهی اوقات ارور E25 با ارور E22 همراه می شود. هنگامی که ماشین مجدداً راه اندازی می شود، این ارورها به طور متناوب رخ می دهند. در چنین حالتی لازم است پروانه مورد بررسی قرار بگیرد.

ارورهای مربوط به سنسورها و سوئیچ های آب در ماشین ظرفشویی بوش

ماشین های ظرفشویی بوش با تعداد زیادی سنسورهای مختلف ارائه می شوند که این سنسورها به کنترل و انجام فرایندهای اجرایی ماشین ظرفشویی کمک می کنند. هنگامی که این سنسورها اسیب ببینند، سیستم تشخیص خودکار این موضوع را متوجه می شود و ارورهای زیر را بر روی صفحه نمایش ماشین ظرفشویی بوش نمایش می دهد :

کد خطای E04 یا F04 به این معناست که سنسور کنترل فشار و جریان آب که برای آب پاش عرضه شده است عملکردهای خود را به درستی انجام نمی دهد. این سنسور یا خراب شده است و یا اینکه به دلیل مسدود شدن درست کار نمی کند. اغلب سختی آب باعث مسدود شدن بازوهای اسپری می شود و آب نمی تواند به منطقه مشکل دار وارد شود و در نتیجه ارور E04 یا F04 رخ می دهد.

ارور E06 نشان می دهد که سنسور کیفیت آب خراب شده است. سنسور کیفیت آب، یک سنسور خاص است که بر کیفیت آب در ماشین ظرفشویی نظارت می کند. گاهی اوقات این سنسور با تعویض اتصالات سوخته قابل تعمیر است اما در ۹۵% موارد نیاز به تعویض دارد.

این خطا نشان می دهد سنسوری که مقدار آب ورودی به ماشین ظرفشویی را کنترل می کند، به درستی کار نمی کند. این مشکل تنها توسط تکنسین متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی بوش قابل بررسی است و احتمالاً نیاز به جایگزینی سنسور می باشد.

در ماشین های ظرفشویی بوش جدید که مجهز به سیستم توقف آب هستند، در صورت نشت آب کد خطا یا ارور E15 یا F15 رخ می دهد. در صورت بروز چنین خطایی:

 • سینی ظرفشویی باید برای هر گونه نشتی بررسی شود.
 • شلنگ ها باید بررسی شوند.
 • سایر قطعات باید برای هر گونه اشکال بررسی شوند.

جزئیات بیشتر کد خطا E15 ماشین ظرفشویی بوش و نحوه برطرف نمودن آن را می توانید در “دلایل بروز ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش و نحوه برطرف کردن آن ” مطالعه نمایید.

ارور E26 به دلیل وجود مشکل در سوئیچ/تنظیم کننده آب رخ می دهد. سوئیچ آب باید بررسی شود و در صورت لزوم جایگزین شود.

ارور E28 به دلیل وجود مشکل در سنسور کثیفی آب رخ می هد و از علائم آن وجود آب کثیف در داخل ظرفشویی و تمیز نبودن ظروف است.

ارورهای مربوط به برق کشی ماشین ظرفشویی بوش

با توجه به تعداد زیاد سنسورها، ماشین ظرفشویی های جدید بوش با سیستم برق کشی پیچیده ای تولید می شوند. سوختن جزئی یک ترمینال یا برداشتن یکی از انبوه سیم کشی ها می تواند منجر به ارورهای زیر شود :

این خطاها نشان دهنده یک اشکال در سیستم الکتریکی یا الکترونیکی ماشین ظرفشویی بوش است. اول از همه دستگاه باید با استفاده از دکمه on/off مجدداً راه اندازه شود. عملاً، پس از این کار این ارور پاک می شود. اگر این خطا چندین بار تکرار شود، برای جلوگیری از وقوع مشکلات جدید دیگر، حتماً باید با مرکز تخصصی تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش تماس بگیرید.

علائم: اتصال کوتاه و یا قطع برق

علت: اتصال کوتاه و یاذ قطع برق منجر به عملکرد نامناسب در سیم کشی های موتور یا پمپ ماشین ظرفشویی می شود.

ارورE23 مانند ارور E20 است با این تفاوت که این مشکل الکتریکی مربوط به پمپ تخلیه است و در صورت لزوم باید پمپ تخلیه جایگزین شود.

اگر ماشین ظرفشویی را مستقیماً به برق وصل کنید، ممکن است با خطای E27 مواجه شوید. نوسان ولتاژ که به صورت دوره ای در شبکه رخ می دهد می تواند تأثیر منفی جدی بر روی لوازم الکتریکی داشته باشد. حتی می تواند باعث سوختن دستگاه شود؛ بنابراین اگر صفحه نمایش ماشین ظرفشویی شما اغلب ارور E27 را نشان می دهد، دستگاه را با تنظیم ولتاژ مناسب به شبکه وصل کنید تا مشکل حل شود.

کد ارور یا خطاهای جایگزین برای دیگر ماشین های ظرفشویی بوش

اگر ماشین ظرفشویی بوش شما کدهای خطایی با فرمتی متفاوت از E00 نشان می دهد (مانند مدل های با صفحه نمایش LCD)، امکان دارد کدها یا خطاهای زیر دیده شوند.

کد خطا

علت بروز خطا و اقدامات لازم

یا B

علت:  خطای سنسور آب

راه حل:  از وجود هر گونه نشتی مطمئن شوید. مطمئن شوید که سطح حفاظتی ضد سرریز (aquastop) کار می کند.

C

علت:  مشکل در سرعت سنج یا تاخوی موتور

راه حل:  موتور و سیم کشی تاخو موتور را برای هر گونه مشکل بررسی کنید.

D

علت:  خطای مربوط به سیم کشی/ الکتریکی مربوط به تریاک موتور

راه حل:  بررسی سیم کشی در PCB و موتور و بررسی تریاک در (PCB)

E

علت:  خطای دریچه مقسم آب

دریچه مقسم آب (دیفرانسیل) چیست؟ زمانی که دکمه نیمه بار انتخاب شده باشد برای فرستادن آب فقط به یکی از قفسه های بالایی یا پایینی از دریچه مقسم آب استفاده می شود.

راه حل:  برای این مشکل دریچه مقسم آب و سیم کشی آن را بررسی کنید.

F

علت:  تأخیر در پر کردن آب. سطح آب (در مدت زمان ۶ ثانیه) برای شروع برنامه کافی نیست.

G

علت:  خطای مقسم تریاک

راه حل:  بررسی مقسم تریاک بر روی (PCB) و سیم کشی های آن

H

علائم:  ماشین ظرفشویی آب را گرم نمی کند.

علت:  احتمالاً المنت هیتر، ترموستات و یا سیم کشی مشکل دارد.

K

علائم:  ماشین ظرفشویی آب را گرم نمی کند.

علت:  احتمالاً المنت هیتر، ترموستات و یا سیم کشی مشکل دارد.

O

علت:  خطا در سنسور فشار

راه حل:  بررسی سنسور فشار و سیم کشی آن

همانطور که در ابتدا گفته شد این کدها و توضیحات، بیشتر برای تکنسین ها و تعمیرکاران ماشین ظرفشویی بوش مفید و قابل استفاده است. مصرف کننده ها و افراد عادی بهتر است این مطلب را برای درک بهتر موضوع بخوانند و برای تعمیر ماشین ظرفشویی و یا تعمیرات لوازم خانگی بوش خود می توانند با تماس با ما و یا پر کردن فرم درخواست تعمیر و تعیین مکان و زمان مشخص برای حضور تعمیرکار از ما کمک بخواهند.

فتحی سرویس (نمایندگی بوش در تبریز) راه حل مشکلات شما

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید