علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

بیشتر مردم این موضوع را تجربه کرده اند که ماشین لباسشویی آنها هنگام کار کردن، مخصوصاً در اخرین مرحله که ماشین با بیشترین قدرت خود برای خشک کردن لباس ها عمل می کند، می­لرزد و به این طرف و آن طرف حرکت می­کند. لرزش و حرکت ماشین لباسشویی به اطراف در هنگام کار برای شما نگران کننده به نظر می­آید، مخصوصاً وقتی که به خاطر این تکان خوردن ها سروصدای زیادی تولید می­شود؛ اما در بیشتر وقت ها این لرزش به خاطر استفاده نادرست از دستگاه و بعضی مواقع هم به علت نقص فنی لباسشویی است. فتحی سرویس نمایندگی بوش در تبریز در این مقاله مواردی را که باعث لرزش و حرکت ماشین لباسشویی می شود را برای شما عزیزان توضیح داده تا مشکل شما را رفع نماید و اگر این موارد به شما کمک نکرد می­توانید با ما تماس گرفته تا در تعمیر لوازم خانگی شما و بخصوص تعمیرات لوازم خانگی بوش در تبریز به کمک شما بیاییم.

تراز نبودن ماشین لباسشویی

حتماً یکی از دلایل لرزش و حرکت ماشین لباسشویی، تراز نبودن ماشین لباسشویی شماست. بیشتر مراحل برنامه های شستشو می توانند سبب تکان خوردن و لرزش ماشین لباسشویی شوند اما اگر لباسشویی شما تراز نباشد، این لرزش ها و تکان ها افزایش خواهد یافت.

این مورد از رایج ترین علت های لرزش لباسشویی  است که خوشبختانه برطرف کردن آن کار چندان سختی  نمی­باشد. برای تراز کردن ماشین لباسشویی می توانید با استفاده از ابزار تراز این کار را انجام دهید، تراز را روی لباسشویی بگذارید، سپس پایه ها را تا زمانی که لباسشویی کاملاً تراز شود تنظیم کنید. اگر تراز در دسترستان نیست می توانید برای تراز کردن ماشین لباسشویی، آن را بر روی یک تکه تخته سه لا نیز قرار دهید.

تنظیم درست پایه های ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی طوری طراحی شده اند که می توانند نسبت به سطح زمین تنظیم گردند. دو پایه جلو ماشین لباسشویی دارای مکانیزم ترازبندی همراه با یک قفل هستند تا پس از تنظیم، مانع حرکت آن‌ها شود. هر پایه را باید در ارتفاع مناسب تنظیم کنید و قفل آن‌ها را فعال کنید تا مانع حرکت اضافی آن‌ها شوید.

دو پایه عقبی امکان دارد مانند پایه های جلویی قابلیت تنظیم داشته باشند و یا اینکه خودشان تنظیم گردند. اگر خودشان تنظیم می شوند، لباسشویی را به سمت پایه های جلو خم کنید تا پایه های عقب جا به جا گردند، سپس لباسشویی را روی زمین برگردانید تا پایه ها خودکار تنظیم گردند.

البته دقت داشته باشید در مواقعی احتمال دارد یک یا چندتا از این پایه ها آسیب دیده باشند و یا شکسته شده باشند که در این صورت باید تعویض شوند.

بار نامتعادل لباسشویی

 

اگر بار لباسشویی شما نامتعادل باشد، باید درب لباسشویی را باز کنید و لباس ها را به شکل یکنواخت و متعادل بچینید. حتی شاید مجبور باشید چند باری این کار را انجام دهید تا بار لباسشویی شما متعادل گردد.

اگر بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی، در آن لباس قرار دهید، وزن زیاد می تواند تعادل لباسشویی را بهم بزند. به عنوان یک قاعده کلی در نظر داشته باشید که باید مقداری کمتر از ظرفیت ماشین لباسشویی در آن لباس بریزید تا لباس ها حرکت آزادانه داشته باشند.

اغلب میزان ظرفیت ماشین لباسشویی، مقدار لباسی است که به صورت خشک (لباسی که هنوز خیس نشده باشد) می توانید در هر چرخه شستشو در لباسشویی بریزید. ظرفیت لباسشویی بر حسب کیلوگرم بر روی آن درج شده. در غیر این صورت می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای لباسشویی خود از میزان ظرفیت دستگاه خود آگاه گردید.

کمک فنر

همه ماشین های لباسشویی که دربشان در جلو قرار دارد، برای کاهش حرکت دیگ لباسشویی هنگام چرخش، کمک فنر دارند. کمک فنرها به فریم پایه و بیرون دیگ متصل شده اند و برای دسترسی به آن ها باید پنل عقبی یا جلویی را بردارید. هنگامی که کمک فنرها ضعیف شده یا آسیب دیده باشند، بارهای نامتعادل سبب حرکت ماشین لباسشویی می­شود و یا اینکه دستگاه را به لرزه می­اندازد و اغلب در طول فرایند شستشو صدای بلندی تولید می­شود. اگر این مشکلات رفع نگردند، قادرند به سایر اجزا ماشین لباسشویی نیز آسیب بزنند.

در این مواقع باید کمک فنرها برای وجود هر گونه علائم شکستگی، نشتی و یا ضعیف شدن قدرت عمل توسط تکنسین متخصص تعمیر ماشین لباسشویی بررسی گردند و در صورت نیاز تعمیر و یا عوض شوند.

فنرهای دیگ

فنرهای دیگ در ماشین لباسشویی برای معلق نگه داشتن دیگ در اتاقک لباسشویی و یا ثابت نگه داشتن دیگ بکار می­روند. همچنین این فنرها هنگامی که ماشین می چرخد، لرزش ها و ارتعاشات سبد شستشو را جذب می کنند.

گاهی اوقات این فنرها آسیب دیده، کش می آیند و یا از هم جدا می شوند و لرزش و سروصدای زیاد ماشین لباسشویی را سبب می شوند؛ بنابراین بهتر است ماشین لباسشویی شما توسط کارشناس فنی مورد بازدید قرار بگیرد و فنرهای تعلیق آن به دقت بررسی گردد تا اگر معیوب شده اند، توسط تکنسین متخصص جایگزین شوند.

تسمه کاهش حرکت دیگ

برخی از ماشین لباسشویی هایی که دربشان در بالا قرار دارد از تسمه کاهش حرکت دیگ برای زیرسازی دیگ در زمان چرخش بهره می­برند. چهار تسمه به بالای دیگ و هر گوشه اتاقک لباسشویی وصل شده است. این تسمه ها لاستیکی اند و امکان دارد در استفاده عادی از دستگاه نیز اسیب ببینند. وقتی که تسمه ها کش بیایند و یا آسیب ببینند، احتمال دارد دیگ در طول فرایند چرخش با اتاقک تماس پیدا کند و باعث به وجود آمدن لرزش، حرکت یا صدای ضربه بلند گردد. اگر به صورت مداوم بیش از ظرفیت لباسشویی در آن لباس بریزید، فشار زیادی به این تسمه ها وارد می­شود و خرابی آن ها را در پی خواهد داشت. نهایتاً این تسمه ها باید تعویض گردند و البته ما پیشنهاد می کنیم که در صورت بروز چنین مشکلی هر ۴ تسمه عوض شوند.

ما در اینجا رایج ترین قطعاتی که امکان دارد علت لرزش و حرکت ماشین لباسشویی باشند و یا باعث ایجاد سرو صدای زیاد ماشین لباسشویی شوند را مورد بررسی قرار دادیم. البته دلیل لرزش لباسشویی همچنین می تواند قطعات دیگر دستگاه مثل، پد دمپر، حلقه کمک فنر، پد پوششی دیگ و … نیز باشد که باید توسط تکنسین و تعمیرکار حرفه‌ای ماشین لباسشویی به دقت بررسی و عیب یابی شود.

اگر شما هم این چنین مشکلی دارید و نمی دانید که علت اصلی لرزش و حرکت لباسشویی شما چیست، به عنوان یک مرکز تعميرات لوازم خانگی و همچنین تعميرات لوازم خانگی بوش در تبريز پیشنهاد می کنیم که با تماس مشکل خود را با ما در میان بگذارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن نزدیک ترین و حرفه‌ای‌ترین تعمیرکار ماشین لباسشویی را به محل شما اعزام کنیم. به عنوان نمایندگی بوش در تبریز به شما این اطمینان را می­دهیم که تعمیرکاران ما جزو برترین متخصصین این کار می­باشند.

دیدگاه‌ها   

#2 ماشين لباسشويي 1398-06-30 15:54
سلام سایت زیبا و قشنگی دارین ممنون میشم اگراز سایت من هم دیدن فرمایید و نظر دهید
ماشين لباسشويي
https://www.rabokala.ir/product-category/خانه-و-آشپزخانه/ماشين-لباسشويي/
#1 مرتضی 1398-05-20 18:33
سلام لباسشویی ۹ کیلو مدل دوو دارم موقع خشک کن لرزش داره . تعمیرکار آمد . کمک فنرها رو عوض کرد ولی هیچ تغییری نکرد . خلاصه داستان تعمیر چی میشه ؟؟

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید